Džo Luiss ir sporta ikona ASV un, iespējams, daudziem pirmais vārds, kas nāk prātā dzirdot vārdu BOKSS. Viņš ir pirmais melnādainais, kurš Štatos tika uztverts, kā nacionālais varonis. Viņš ir kara varonis un cilvēks, pateicoties kuram sportā sāka izzust rašu barjēra. Viņa vārdā tiek nosaukti stadioni un sporta arēnas. Viņš ir nepārspējamais ringa meistars- Izcilais Džo Luiss!

Džozefs Luiss Barouvs piedzima 1914. gada 13. maijā Čembersas ciematā, 10 km attālumā no Lafaijetas pilsētas, Alabamas štatā. Viņš bija septītais astoņu bērnu ģimenē. Džo vecvecāki bija vergi. Kad Džo bija 12 gadus vecs, ģimene, glābjoties no dienvidu štatos sirojošajām Kukluksklana bandām, pārcēlās uz Detroitu, Mičiganas štatā.

Džo nekad nebija nerātns un draisks puika, kurš lielāko daļu savas jaunības pavadīja uz ielām, kā bieži tas notika ar lielāko daļu nākotnes boksa zvaigznēm. Tieši otrādi, Džo māte Lillija aizveda augumā garo un kalsno puišeli uz muzikas skolu, kur viņu apmācija spēlēt čellu. 17 gados uzsākot savas boksa nodarbības, Džo ilgu laiku slēpa savu aizraušanos no mammas, slēpjot boksa cimdus mūzikas instrumenta čeholā. 1934. gadā Luiss uzvar ASV čempionātā un ar cīņu bilanci 50(43 KO)-4 amatieru ringā, pāriet profesionāļos.

Profesionālajā ringā Džo aizvadīja 17 ilgus gadus, kuru laikā viņa cīņu bilance bija 66(52 KO)-3(2 KO). Viņš saglabāja smagā (virs 79.4 kg) svara absolūtā pasaules čempiona titulu 140 nedēļas, kas ir gandrīz 12 gadi. Tas joprojām ir rekords smagajā svarā. Izcīnot jostu 1937. gadā, 8-jā raundā nokautējot Džeimsu Bredoku, Luiss nosargāja to 25 reizes, kas patiesi ir unikāls rādītājs, ņemot vērā to, ka 30-jos un 40-jos gados pretinieki netika piemeklēti, kā šodien, bet čempioni cīnījās 7-10 reizes gadā. Džo zaudēja savu jostu Ezardam Čārlzam 1950-jā, piekāpjoties pēc punktiem 15 raundos. Starp visievērojamākajām Luisa cīņām varētu pieminēt divas tikšanās, zaudējums un uzvara, pret vācieti Maksi Šmelingu, kā arī uzvaras pār tā laika pasaules spēcīgākajiem bokseriem; Džeku Šārkiju, Džonu Henriju Lūisu, Arturo Godoju, Eibu Saimonu, Billiju Konnu, Džersiju Džo Valkotu. Luiss nobeidza savu karjēru 1951-jā pēc zaudējuma, ar nokautu 8. raundā, uzlecošajai zvaigznei un nākamajai leģendai, Rokijam Marčiano. Ringā Luisu iesauca par Brūno Bombardieri.

Otrā Pasaules Kara laikā Džo aktīvi piedalījās kampaņās, ceļot amerikāņu kareivju garu un cīņas sparu. Viņš, kopā ar vēl dažām Amerikas slavenībām, sekoja amerikānu karapulkiem, kara pārņemtajā Eiropā, piedaloties paraugsparincīņās un uzstājoties karavīru priekšā. Pēc karjēras nobeigšanas lielu daļu ringā nopelnītās naudas Džo iegūlda dažādos biznesos, bet, diemžēl, darījumos Luiss nav tik sekmīgs, kā ringā.

1981. gada 12. aprīlī Džo Luisa sirds negaidīti apstājās. Viņš nenodzīvo mēnesi līdz savai 67. Dzimšanas dienai! Čempionu apglabāja ar pienācīgu militāro pagodinājumu, viņa bēres Arlingtonā, Virdžīnijas štatā, apmeklēja ASV prezidents Ronalds Reigans. Līdz šim pašam brīdim nav apklusušas boksa līdzjutēju debates par to, kurš tad ir īstens Ringa Karalis- Marčiano, Ali, Robinsons, Luiss? Domāju, ka karaļi ir vairāki... Šī gada 13. maijā Džo Luisam paliktu 100 gadi!

Video galerija

Mūsu draugi

TM SecuretyCaramelito PromotionsSIA Enerego KomplekssGros AutoJāņa Roviča Boksa KlubsJurmala - Pilsēta uz viļņemLegenda - Boksa klubsMV MarisTukuma Braļi

­