25. martu oficiāli varētu nosaukt par "Starptautisko Bokseru dienu", tik daudz izcili čempioni ir dzimuši šajā datumā. Šogad, veseli trīs čempioni svin savas Jubilejas, bet it īpaši gribētos atcerēties izcilo ringa meistaru, kura, diemžēl, vairs nav starp mums. Tomēr viņa leģendārie sasniegumi sportā arvien un arvien atgādina boksa interesentiem par šo neordināro atlētu!

Laslo Paps piedzima 1926. gada 25. martā Ungārijas galvaspilsētā, Budapeštā. Ar boksu sāka nodarboties salīdzinoši vēlu, tikai 19 gadu vecumā, bet pateicoties savai fiziskajai sagatavotībai, teicamai koordinācijai un vēsajam prātam, jaunais sportists progresēja ļoti strauji, veidojoties par kustīgu vidējā svara bokseri, kreili-nokautētāju!

Starptautiskajā ringā Laslo debitēja 1947. gada Eiropas čempionātā Dublinā, kur ceturdaļfinālā piekāpās nākamajam olimpiskajam čempionam, Juliušam Tormam no Čehoslovākijas. Gadu vēlāk, Olimpiādē Londonā, Paps pārliecinoši sasit visus savus oponentus, vidējā (72.6 kg) svarā gūstot piecas uzvaras, no kurām trīs ar nokautu ne vēlāk, kā otrajā raundā! 1949. gadā, Oslo, Laslo uzvar Eiropas čempionātā. 50-jā gadā vidējais svars tiek sadalīts divās kategorijās, un Laslo pieņem lēmumu, turpmāk cīnīties pirmajā vidējā (71 kg) svarā. 1951. gadā Paps otru reizi kļūst par Eiropas čempionu!

1952. gadā Helsinkos, Paps kļūst par otro bokseri, pēc angļa Harija Mellina, kuram izdodās uzvarēt divās Olimpiādēs. Viņš uzvar piecās cīņās, no kurām divās ar nokautu. 1953. gada Eiropas čempionātā Varšavā, Paps sensacionāli paliek bez medaļas, ceturdaļfinālā pēc punktiem piekāpjoties Borisam Tišinam no PSRS. 1955-jā, Laslo izlaiž kontinenta čempionātu Berlīnē dēļ rokas traumas un atgriežās ringā tikai 1956. gada Melburnas Olimpiskajās Spēlēs, jau 30 gadu vecumā! Pēc izlozes Laslo uzreiz iekļūst ceturdaļfinālā, kur trešajā raundā nokautē argentīnieti. Pusfinālā Papam pretī stājās viņa senais pretinieks, polis Zbignevs Petšikovskis, kuram Laslo iepriekš jau ir piekāpies ar nokautu. Šoreiz, Austrālijā, Laslo pārliecinoši apspēlē poli. Finālā Papu sagaida saspringta spēkošanās pret agresīvo puertorikāni, Hosē Toresu, kurš ir veselus desmit gadus jaunāks par Laslo. Toress nepārtraukti uzbrūk, cenšoties fiziski salauzt veterānu, bet Paps iztur jaunā oponenta spiedienu un trešajā raundā pat sūta to nokdaunā ar precīzu kreiso pretsitienu. Uzvara ar rezultātu 2:1 un trešais olimpiskais zelts pieder Papam! Hosē Toress vēlāk kļūs par absolūto pasaules čempionu profesionāļiem pussmagajā svarā. Savukārt, Laslo Paps kļuva par pirmo trīskārtējo olimpisko čempionu boksā! Līdz šodienai tas ir izdevies vēl tikai diviem bokseriem, kubiešiem Stīvensonam un Savonam!

1957. gadā Paps kļūst par pirmo socvalstu bokseri profesionālajā ringā. Par cik sociālistiskajā Ungārijā profesionālais sports ir aizliegts, Laslo, par augstiem nopelniem, ļauj startēt Eiropā, pārsvarā Vācijā un Austrijā. 1962. gada maijā Laslo izcīna Eiropas čempiona titulu, nokautējot dāni Kristianu Kristensenu. Nākamo divu gadu laikā Paps sešas reizes šo titulu aizstāvēs. 1965. gada sākumā Paps ir pretendents Nr. 1 uz cīņu par absolūtā pasaules čempiona jostu vidējā svarā, titula īpašnieks, uz to brīdi, bija amerikānis Džoijs Džardello. Tomēr, komunistiskās Ungārijas ierēdņi aizliedz bokserim doties cīnīties par titulu uz Štatiem, un Laslo nolemj karjeru nobeigt. Papa cīņu bilance profesionāļos ir 27(15 KO)-0-2.

Pēc sportista karjeras Paps paliek boksā, nu jau, kā treneris. Veselus 25 gadus, no 1966-tā līdz 1991-am, viņš vada Ungārijas nacionālo izlasi. 1980. gadā, Budapeštā, Paps atver savu boksa skolu jauniešiem. Boksā Laslo Papu uzskata par visu laiku izcilāko pasaules bokseri amatieru ringā, bet dzimtajā Ungārijā viņš oficiāli tika atzīts par visu laiku izcilāko sportistu. Izcilā Čempiona sirds pārstāja pukstēt 2003. gada 16. oktobrī, 78-jā dzīves gadā. Šogad leģendārais ungārs svinētu savu 90. Jubileju!

 

Vēl šodien savas Dzimšanas dienas svin:

 

81 gadu vecs kļūtu bijušais absolūtais pasaules čempions pirmajā vieglajā (59 kg) un vieglajā (61.2 kg) svaros, filipīnietis Gabriels Elorde, ar iesauku Zibens.

56 gadi paliek slavenajam austriešu džudistam, Eiropas un pasaules čempionam, 1984-tā un 1988-tā gadu divkārtējam olimpiskajam čempionam vidējā svarā, Peteram Zaizenbaheram.

Savu 50. Jubileju svin izcilais meksikāņu profesionālais bokseris, trīskārtējais WBC un IBF versiju pasaules čempions pirmajā visvieglākajā (49 kg) svarā, Umberto Gonzaless, ar iesauku Mazulis. Savus titulus Gonzaless nosargāja veselas 12 reizes!

41 gadu vecs kļūst cits meksikāņu čempions WBC un IBF versijās vieglākajā (53.5 kg) un pirmajā pusvieglajā (55.3 kg) svaros, Rafaels Markess.

Un beidzot vēl vienu Jubileju atzīmē slavenais ukraiņu smagsvars, 1996. gada Atlantas olimpiskais čempions, absolūtais pasaules eksčempions supersmagajā (virs 90.7 kg) svarā WBA, IBF un WBO versijās, Vladimirs Kļičko. Viņam paliek 40!

Video galerija

THE TRIBUTE TO MIGUEL COTTO

Visi video uz mūsu mājas lapā

Mūsu draugi

TM SecuretyCaramelito PromotionsSIA Enerego KomplekssGros AutoJāņa Roviča Boksa KlubsJurmala - Pilsēta uz viļņemLegenda - Boksa klubsMV MarisTukuma Braļi

­