Džo Frezers ir viens no visu laiku izcilākajiem smagsvariem. Olimpiskais čempions amatieros un absolūtais pasaules čempions profesionāļos, viņš iemantoja iesauku Lieliskais, kāds arī bija visas savas dzīves garumā.

Džo Frezers, jeb Džozefs Viljams Frezers, piedzima 1944. gada 12. janvārī Bjūfortā, Dienvidkarolīnas štatā, nabadzīgu fermeru ģimenē. Kad Džo bija 15 gadi, viņš devās uz Filadelfiju, Pensilvānijas štatā, kur arī nodzīvoja visu turpmāko dzīvi. Amatieros, Džo nespēja kvalificēties Tokijas Olimpiādei 1964. gadā, pēc diviem zaudējumiem atlases turnīros Basteram Metisam, bet pirmsolimpiskajā treniņnometnē Metiss gūst traumu un kā smagā (virs 81 kg) svara aizvietotājs uz Japānu dodās 20-gadīgais Frezers. Tokijā Džo kļūst par olimpisko čempionu, gūstot četras uzvaras pāc kārtas, un atgriežās Štatos, kā smagā svara uzlecošā zvaigzne profesionālajā ringā.

Visu Džo karjēru, izņemot pēdējās divas cīņas, viņu pavada slavenais treneris Edijs Fatčs. Kopumā, Džo divas reizes izcīnīja NYSAC, WBA un WBC versiju pasaules čempiona jostas, un aizstāvēja tās deviņas reizes. Frezers guva uzvaras pār tādiem tā laika spēcīgiem smagsvariem, kā argentīnieti Oskaru Bonavenu un amerikāņiem Basteru Metisu, Džeriju Kvoriju, Džimmiju Ellisu un Bobu Fosteru. Bet par Džo likteņa pretiniekiem kļuva divi citi leģendāri bokseri, Muhameds Ali un Džordžs Formens. Džo bija pirmais, kas ne tikai uzvarēja Ali, bet arī sūtīja nokdaunā, 1971-jā, Ņjujorkā, laužot tam žokli. Viņu otrajā tikšanās reizē, 1974-jā, arī Ņjujorkā, pēc punktiem uzvarēja Ali. Bet trešā cīņa tiek uzskatīta par boksa klasiku, tā tika nosaukta par Manilas Trilleri, jo notika Filipīnu galvaspilsētā Manilā 1975. gadā. Cīņa norit lielā karstumā un mitrumā, abi bokseri cīnās uz spēku izsīkuma robežas. Treneris Edijs Fatčs, uztraukdamies par Džo veselību, izmet dvieli pēc 14. raunda, ignorējot Džo lūgumus to nedarīt. Viņš nedzird un neredz, kā Ali sekundants dodās pie tiesneša, lai paziņot, ka Muhameds atsakās no cīņas turpinājuma. Tiesnesis redzot Frezera sekundanta dvieli, par uzvarētāju pasludina Ali! Pēc šī atgadījuma Džo nerunā ar Fatču 20 gadus... Džordžam Formenam Frezers piekāpjās divas reizes, abas ar nokautu. 1973-jā, 2. raundā, Jamaikas galvaspilsētā Kingstonā, bet 1976-jā, 5. raundā, Ņjujorkā. Savu beidzamo cīņu Džo aizvada 1981. gadā, un pabeidz karjēru ar 32(27 KO)-4(3 KO)-1.

Vēl būdams aktīvs sportists, Džo nopērk zāli, kurā pats trenējās un pārdēvē to par Džo Frezera boksa zāli. Vēlāk tur izaug vairāki izcili čempioni, tai skaitā arī Džo dēls Marviss, kurš kļuva par pasaules junioru čempionu smagajā svarā. Frezers kļūst par Filadelfijas goda pilsoni un, protams, par Boksa Slavas Zāles locekli. Džo Frezers tiek uzskatīts par vienu no visu laiku izcilākajiem smagsvariem un bokseriem. 2011. gada 7. novembrī Lieliskais Džo mirst no aknu vēža 67 gadu vecumā. 12. janvārī Lieliskais Džo nosvinētu savu 70. Jubileju!

1894. gada 12. janvārī Lensā dzimis visu laiku izcilākais Francijas bokseris Žoržs Karpentjē. Karpentjē atšķīrās ringā ne tikai ar savu meistarību, ātrumu un sitiena spēku, bet arī ar savu neierobežoto drosmi, kuras dēļ tika cienīts gan Eiropā, gan Savienotajās Valstīs. Žoržu iesauca par Cilvēku-Orhideju, jo viņš cīnījās un kļuva par čempionu arvien smagākās kategorijās, nerespektējot daudz augumā raženākus pretiniekus. Karpentjē bija Eiropas čempions pusvidējā (66.6 kg), vidējā (72.6 kg), pussmagajā (79.4 kg) un smagajā (virs 79.4 kg) svaros. Parelēli, Žoržs kļuva arī par Eiropas franču boksa savata (atļauti sitieni arī ar kājām) čempionu. Trīs pasaules čempiona jostas Karpentjē izcīnīja pussmagajā svarā. 1913. gadā Parīzē viņš nokautē 2. raundā angli Diku Raisu par IBU versijas vakanto titulu, 1914-jā, Londonā, Žoržs 6. raundā uzveic amerikāni Edu Krieseri Smitu, par pasaules titulu Baltajiem Ļaudīm, bet 1920-jā Karpentjē atņem absolūtā pasaules čempiona jostu Batlingam Levinskim, Ņjudžersijā, nokautējot amerikāni 4. raundā. 1921. gada jūlijā, Štatos, Karpentjē cīnās par absolūtā pasaules čempiona nosaukumu smagajā svarā pret slaveno Džeku Dempsiju. Dempsijs ir pārāk liels un spēcīgs Žoržam, kurš, kā orhideja, ir izaudzis no vieglsvara, Karpentjē tiek nokautēts 4-jā raundā. 1926. gadā Karpentjē nobeidz savu karjēru ar cīņu bilanci 88(57 KO)-14(9 KO)-6. 1975. gadā Parīzē, 81 gada vecumā, Karpentjē mirst no sirdslēkmes. 12. janvārī Cilvēkam-Orhidejai Žoržam Karpentjē paliktu 120 gadi!

Vernons "Čūska" Forests piedzima 1971. gada 12. janvārī Augustā, Džordžijas štatā, ASV. Forests ir 4-kārtējais WBC un IBF versiju pasaules čempions pusvidējā (66.6 kg) un pirmajā vidējā (69.9 kg) svaros. Amatieros Forests kļuva par pasaules vicečempionu 1991. gadā Sidnejā, pirmajā pusvidējā (63.5 kg) svarā, finālā piekāpjoties Kostjam Czju no Krievijas. Kā arī pārstāvēja ASV komandu Barselonas Olimpiādē 1992. gadā. Vernona iespaidīgākās uzvaras profesionāļos bija; divas reizes pār Šeinu Mosliju, un pa vienai pār ganieti Aiku Kvorteju un argentīnieti Karlosu Baldomiru. Piedzīvoja divus zaudējumus no Rikardo Majorgas no Nikaragvas. Savu iesauku "Čūska", Vernons iemantoja garā auguma (185 cm) un roku dēļ. Ringā aizvadīja 41(29 KO)-3(1 KO)-0-1cīņas. Forests atšķīrās ar savu ātrumu un agresiju ringā. 2009. gada 25. jūlijā, kādā no Atlantas, Džordžijas štats, degvielas uzpildes stacijām, aplaupīšanas brīdī, Vernons Forests tika vairākkārtīgi laupītāju sašauts, no gūtajiem ievainojiem viņš uz vietas nomira, viņam bija 38 gadi. 12. janvārī Čūskai paliktu 43 gadi!

Video galerija

Mūsu draugi

TM SecuretyCaramelito PromotionsSIA Enerego KomplekssGros AutoJāņa Roviča Boksa KlubsJurmala - Pilsēta uz viļņemLegenda - Boksa klubsMV MarisTukuma Braļi

­