Teofilo Stīvensons ir otrais no trijiem trīskārtējiem olimpiskajiem čempioniem boksā. Viņš ir nacionālais varonis un ikona savā dzimtenē Kubā, kā arī labi pazīstams visā pasaulē. Kanāls BBC raksturoja Stīvensonu, kā otru vispazīstamako kubieti pēc paša Komandantes Fidela Kastro.

Teofilo Stīvensons Lorenss piedzima 1952. gada 29. martā Lastunas provincē. Ar boksu sāka nodarboties deviņu gadu vecumā sava tēva, bijušā boksera Teofilo seniora, pamudināts. Teofilo jaunākais bija diezgan lēnīgs, bet trenējoties un sparingojot ar vecākiem un spēcīgākiem partneriem ātri progresēja. Tīņa gados pārbraukdams uz Havannu un uzvarēdams junioru valsts čempionātā, 200 cm garais Stīvensons pievērš krievu trenera Andreja Červoņenko uzmanību, kurš ir atsūtīts uz Brīvības salu no brālīgās PSRS celt boksa līmeni. Kopš 60. gadu vidus Červoņenko kļūst par Stīvensona treneri un fenomena galveno veicinātāju.

1972. gadā 20 g.v. Stīvensons triumfē Minhenes Olimpiādē smagajā (virs 81 kg) svarā. Trīs pretiniekus Teofilo pieveic priekšlaicīgi, bet uz finālcīņu uz ringa neizkāpj rumānis Ions Alekse. Stīvensonu apbalvo ar Vela Bārkera balvu, kā olimpiskā turnīra labāko bokseri. Šajā un nākamajās divās Olimpiādēs Teofilo iznes Kubas karogu atklāšanas ceremonijā. 1974. gadā seko uzvara pirmajā pasaules čempionātā Havannā.

1976. gadā Teofilo uzvar savu otro Olimpiādi. Monreālā visi četri pretinieki tiek uzveikti vai nu ar nokautu, vai ar redzamo pārsvaru pirmslaicīgi. 1978. gadā otra uzvara pasaules čempionātā Belgradā, divi no trim pretiniekiem uzveikti priekšlaicīgi. 1980. gadā Maskavā, Stīvensons kļūst par otru bokseri, kuram izdevies uzvarēt trijās Olimpiādēs, atkārtojot ungāra Laslo Papa panākumu. Līdz finālam Teofilo aizkļūst bez problēmām, bet tad pretī stājās 20 cm īsāks par Teofilo, padomju bokseris Pjotrs Zajevs. Krievs nemitīgi uzbrūk un saīsina distanci ar garrokaino Stīvensonu. Cīņa ir ļoti sīva, un kad tās izskaņā roku paceļ kubietim, daudzi skatītāji nepiekrīt tiesnešu lēmumam, bet trešais olimpiskais zelts ir kabatā! 20 gadus vēlāk vēlreiz šo panakumu atkārtos cits kubietis, Fēlikss Savons!

Ļoti iespējams, ka Stīvensons uzvarētu arī 1984. gadā Losandželosas Olimpiādē, kuru Kuba, diemžēl, boikotēja. Kalifornijā par olimpisko čempionu kļuva amerikānis Tairels Bigss, kuru pirms tam Teofilo bija uzvarējis divās cīņās. Kā pierādījums tam, ka par Teofilo nav spēcīgāka smagsvara uz planētas, seko kubieša uzvara 1986. gada pasaules čempionātā Rino, Nevadas štatā, nu jau supersmagajā (virs 91 kg) svarā.

70. gadu vidū slavenais amerikāņu promouters Dons Kings piedāvā Stīvensonam 5 mil. dollāru, ja tas pāries profesionāļos un aizvadīs cīņu pret Muhamedu Ali. Teofilo, kā jau īsts patriots un Fidela Kastro draugs atsakās, atbildot, "Ko gan nozīmē 1 miljons amerikāņu dollāru salīdzinājumā ar 8 miljonu kubiešu mīlestības!?" Stīvensons nobeidza karjēru 1988. gadā gūstot ringā 310 uzvaras 332 cīņās. Vēlāk, ilgus gadus, Teofilo ieņem Kubas Boksa Federācijas viceprezidenta amatu. Teofilo Stīvensonu Kubā uzskata par visu laiku izcilāko sportistu. 2012. gada 11. jūnijā Čempions piedzīvoja sirdslēkmi no kuras nomira, viņam bija 60 gadi! Šī gada 29. martā vienam no visu laiku izcilākajiem bokseriem paliktu 62 gadi!

Video galerija

Mūsu draugi

TM SecuretyCaramelito PromotionsSIA Enerego KomplekssGros AutoJāņa Roviča Boksa KlubsJurmala - Pilsēta uz viļņemLegenda - Boksa klubsMV MarisTukuma Braļi

­