Sonijs Listons ir, iespējams, viena no vispretrunīgākajām personībām boksa vēsturē. Cēlies no nabadzības un trūkuma, viņš spēja pacelties sportiskajās virsotnēs. Būdams izcietis cietumsodu bandīts un laupītājs, kurš visas savas karjēras ilgumā bija cieši saistīts ar noziedzīgo pasauli, Sonijs turpināja būt arī mīlošs vīrs un tēvs. Pats Listons precīzi nezināja savu dzimšanas datumu, kā arī viņa nāve turpina būt miglā tīta. Bet viens fakts ir nenoliedzams; Listonu dēvē par vienu no spēcīgākajiem smagsvariem boksa vēsturē!

Čārlzs "Sonijs" Listons bija dzimis, kā vēlāk pats apgalvoja presē, 1932. gada 8. maijā Sendslovā, Arkanzasas štatā, ASV. Kautgan, precīzu viņa dzimšanas datumu nav un bieži viņi ir atšķirīgi. Sonijs bija priekšpēdējais 13 bērnu ģimenē, kuri kopā ar saviem vecākiem no agras bērnības strādāja nabadzīgās plantācijās. Kad Sonijam bija apmēram 13 gadi viņš devās uz Sentluisu, uz kurieni bija pārvākusies viņa māte ar brāļiem un māsām, bēgot no bieži visu ģimeni piekaujošā tēva. Sonijs centās mācīties skolā, bet būdams bieži skolotāju un skolasbiedru ķircināts par savu analfabētismu, šo nodomu drīz pameta. Jaunais Listons pārtika no gadījuma darbiem, un pavisam drīz kļuva par zagļu un laupītāju bandas vadoni. 1950-jā, kārtējās laupīšanas un policijas virsnieka piekaušanas incidentā, Listons tiek arestēts un ietupināts uz pieciem gadiem. Ieslodzījumā, cietuma mācītāja pamudināts, Sonijs pievēršās boksam. Pateicoties savai interesei par sportu un disciplīnas ievērošanai, Listonu atbrīvo jau 1952. gadā. Iznācis brīvībā, Sonijs uzvar vairākos amatieru turnīros un 1953-jā pāriet profesionāļos, parakstot līgumu ar menedžeriem, kuri ir organizētās noziedzības ieliktņi. Nokautējot vienu aiz otra savus pretiniekus, Listons iemanto iesauku Lielais Lācis, un drīz vien Amerikā sāk runāt par ļoti spēcīgi sitošu smagsvaru.

1962. gada septembrī, Čikāgā, Listons izcīna pasaules čempiona nosaukumu, jau pirmajā raundā nokautējot un atņemot jostu olimpiskajam čempionam Floidam Patersonam. Listons kļūst pirmais, kuram izdevies nokautēt smagā svara čempionu jau pirmajā raundā! Gadu vēlāk, abu revanša cīņā, Patersons atkal tiek nokautēts pirmajā raundā, pirms tam trīs reizes pabijis uz ringa dēļiem. 1964-jā Soniju izaicina 1960. gada Romas Olimpiādes uzvarētājs Kasiuss Klejs. Neviens neticēja, ka jauniņais skaistulītis Klejs spēs pārsteigt sūro Listonu. Tomēr Kasius pārsteidza visu pasauli, nodemonstrējot, toreiz vēl, neredzētu ātrumu un kāju kustību. Pēc sestā raunda spēcīgi asiņo Listona kreisā uzacs un cīņa tiek apturēta, par uzvarētāju pasludina Kleju. Toreiz, daudzi Kleja, kurš uzreiz pēc panākumu pieņēma Islamu un sāka saukties Muhameds Ali, uzvaru uztvēra, kā nebijušu veiksmi. Gadu vēlāk abi tikās revanša cīņā, par favorītu joprojām uzskatīja Listonu. Bet jau pirmajā raundā Ali ar īsu labo taisno sūta Soniju nokdaunā, vēlāk piebeidzot ar zibenīgu sitienu sēriju. Šodien ir redzēti tūkstošiem palēlinātu šī sitiena atkārtojumu, bet pats sitiens tomēr izzīmējās ļoti neskaidri. Līdz šai pašai dienai daudzums boksa kritiķu un sekotāju visā pasaulē apšauba šī nokauta ticamību!

Vēlāk Sonijs aizvadīja ringā vēl četrus gadus un atkal pietuvojās iespējai cīnīties par čempiona titulu. 1970. gada 30. decembrī Listons mirst savā mājā Lasvegasā, viņš bija apmēram 38 gadus vecs. Nāves brīdī Sonijs mājās atradās viens un viņa līķi, tikai piecas dienas vēlāk, atrada no atvaļnājuma atgriezusies sieva. Policija paziņoja, ka nāve iestājusies Sonijam pārdozējot heroīnu, taču Listona sieva apgalvajo, ka Sonijs nekad nav aizrāvies ar narkotikām, un vispār, kopš bērnības ļoti negribīgi uztvēris visa veida šļirces. Netika notikuma vietā atrastas arī kādas šprices, jeb žņaugi. Vēlākā sekcija par nāves cēloni noteica sirdslēkmi, tomēr joprojām daudzi Listona nāvei velk paralēles ar noziedzīgo pasauli un Sonija attiecībām ar to. Listona cīņu bilance ringā paliek 50(39 KO)-4(3 KO). Sonija Listona kaps atrodās Lasvegasā, uz kapakmeņa ir tikai viens uzraksts- Vecis! Šī gada 8. maijā Lielajam Lācim paliktu, iespējams, 81 gads!

1986. gada Rino, Nevadas štata, amatieru pasaules čempionāta uzvarētājs Kelsijs Benkss dzimis 1965. gadā Čikāgā, Ilinoisas štatā. Čempionāta gaitā, pusvieglajā (57 kg) svarā, Benkss pieveica nākamo olimpisko čempionu, vācieti Andreasu Cūlovu, bet finālā apspēlēja Hesusu Sojetu no Kubas. Kelsijs piedalījās arī 1988. gada Seulas Olimpiskajās Spēlēs, bet izstājās tur jau pirmajā aplī. Profesionāļos Benksam nebija augstu panākumu, viņš neaizvadīja nevienu titulcīņu un nobeidza ar bilanci 22(11 KO)-6(4 KO)-2. Šī gada 8. maijā Kelsijs Benkss svin savu 48. Dzimšanas dienu!

Viens no visu laiku labākajiem Francijas profesionālajiem bokseriem Fabriss Tiozo dzimis 1969. gadā Sendenī. Tiozo veselas trīs reizes ir kļuvis par WBA un WBC versiju pasaules čempionu pussmagajā (79.4 kg) un smagajā (86.2 kg) svaros, nosargājot savus titulus sešas reizes. Fabrisa cīņu bilance ir 48(32 KO)-2(1 KO), abi zaudējumi ir piedzīvoti no titulētā amerikāņa Virdžila Hila. Tiozo ir vienīgais bokseris, kuram izdevies nokautēt slaveno poli Dariušu Mihaļčevski. Pēc šīs cīņas Fabriss nobeidz savu karjēru 2006. gadā. Fabrisa vecākais brālis Kristofs ir bijis pasaules čempions vidējā svarā. Šogad, 8. maijā, Fabrisam Tiozo paliek 44 gadi!

Video galerija

Mūsu draugi

TM SecuretyCaramelito PromotionsSIA Enerego KomplekssGros AutoJāņa Roviča Boksa KlubsJurmala - Pilsēta uz viļņemLegenda - Boksa klubsMV MarisTukuma Braļi

­